هادی محمدی سه شنبه 7 شهریور 1391 02:38 ق.ظ کامنت ()
   آیا هر تبلیغاتی، سرمایه گذاری است؟

تبلیغاتی سرمایه گذاری است که نتیجه آن فروش بیشتر محصول تبلیغ شده باشد، که این امر حاصل دو اتفاق است:

1- مخاطبِ تبلیغ، با آگاهی یافتن از محصول تبلیغ شده اقدام به خرید آن نماید

2- نام محصول در ذهن مخاطب باقی بماند تا زمان خرید

در واقع درصد کمی از مخاطبان تبلیغات، در همان لحظه قصد خرید دارند، یا با آگاهی یافتن از یک محصول اقدام به خرید آن می نمایند، با این تفاسیر آنچه که اهمیت می یابد؛ ماندگاری محصول در ذهن مخاطب می باشد.


    ضریب احتمال خرید یک محصول :

ضریب احتمال خرید، همان احتمال خرید یک محصول در ذهن خریدار می باشد، گاه این ضریب به دلیل تکرار فراوان در ذهن مخاطب به عنوان یک ضریب اطمینان عمل می کند، یعنی یک نام به دلیل بسیار دیده یا شنیده شدن یک ضریب اطمینان در ذهن فرد می یابد که فرد را بر این می دارد که در هنگام خرید به آن نام اعتماد کند، اما این اطمینان تنها به دلیل تکرار در ذهن مخاطب شکل نمی گیرد.

عوامل تاثیر گذاری تبلیغ :

هر تبلیغ کننده ای باید بداند که تبلیغاتش چقدر اثر گذار است:

این اثر گذاری حاصل چند پارامتر می باشد:

1- میزان دیده شدن

2- نوع دیده شدن

3- ماندگاری در ذهن مخاطب

4- رتبه در ذهن مخاطب

5- نحوه بازیابی از ذهن مخاطب

میزان دیده شدن :

در واقع مقصود از میزان دیده شدن، همان تعداد بازدید یک تبلیغ است، یعنی یک تبلیغ توسط چند نفر دیده شده است، در حالت های خاص می توان میزان بازدید یک تبلیغ را تخمین زد، مثلاً میزان بیننده یک برنامه تلویزیون یا رادیو، میزان فروش یک روزنامه، میزان بازدید یک سایت و یا میزان عبور از کنار یک تابلوی تبلیغاتی و ...          [به ادامه مطلب مراجعه کنید]

     نوع دیده شدن :

نوع دیده شدن در واقع یعنی رسانه ی مبلغ، میزان اثر گذاری تلویزیون، رادیو، روزنامه، سایت های اینترنتی و تبلیغات محیطی یکسان نمی باشند و هر کدام اثر خاص خود را در پی دارند:

زمان بازدید
میزان تسلط مخاطب بر رسانه
تعداد حواس در گیرِ مخاطب

عواملی هستند که می توانند میزان تاثیر یک رسانه را تعیین کنند.


     نوع دیده شدن :

میزان اثر گذاری رسانه ها را می توان در حالت کلی با هم مقایسه کرد، اما این پارامترها در لحظه تغییر می کنند، در نتیجه این مقایسه در تمام لحظات صحیح نمی باشد ولی این نتیجه می تواند نقش مهمی در انتخاب رسانه مناسب تر برای تبلیغ داشته باشد.

زمان بازدید:

زمان بازدید در رادیو و تلویزیون تنها به زمان تبلیغ، اما در روزنامه و سایت به میزان جذاب بودن سایت یا روزنامه و در تبلیغات محیطی به زمان لازم برای عبور از کنار تابلو بستگی دارد.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که زمان بازدید در رادیو و تلویزیون تنها به زمان تبلیغ بستگی دارد اما دیده شدن آن، به برنامه ای که مخاطب برای آن از این رسانه استفاده می کند هم بستگی دارد، یعنی میزان ارزش آن برنامه تعیین می کند که فرد تا پایان تبلیغات صبر کند یا خیر!


      میزان تسلط مخاطب :

در واقع مقصود آن است که مخاطب چند درصد از محتوای تبلیغ را دریافت می نماید و چند درصد از هدف مبلغ در ذهن او جای می گیرد، که این تسلط بیش از هرچیز به شرایط مخاطب بستگی دارد:

الف) اغلب مخاطبان تلویویزن تماشاگران خانگی می باشند.

ب) اغلب مخاطبان رادیو شنوندگانی هستند که در وسائل نقلیه در حال حرکت می باشند.

ج) بازدیدکنندگان تبلیغات محیطی عابران پیاده و سواره می باشند.

د) بازدیدکنندگان روزنامه ها، خوانندگانی هستند که به صورت روزانه مطالب خاصی را دنبال می نمایند و بسته به شکل و رنگِ مطلب، جایگاه تبلیغ و ... با تسلط کافی با تبلیغات مواجه می شوند، این حالت در سایت های اینترنتی هم صدق می کند.


     تعداد حواس درگیر :

هرچند که برخی از اطلاعات در ذهن ما به صورت دراز مدت ذخیره می شوند ولی در هر لحظه و بدون مشکل قابل دسترس نیستند. در حافظه، مفاهیم بر اساس اهمیت آنها طبقه بندی می شوند، چگونگی استفاده از حواس برای درک و فراگیری مفاهیم، اهمیت ویژه ای دارد. با اینکه در اغلب موارد، بیش از یکی از آنها به کار گرفته می شود ولی سنجیده و معقول خواهد بود که اطلاعات از طریق چند حس کسب شوند.

از اطلاعات دریافت شده توسط حس شنوایی فقط 20 درصد و توسط حس بینایی حدود 35 درصد به خاطر می ماند، در مقابل، از مجموع آنچه دیده و شنیده ایم، تقریباً 50 درصد را به خاطر می آوریم، در واقع میزان اطلاعاتی که از رسانه های رادیو، تلویزیون، روزنامه، اینترنت و ... در ذهن ما ذخیره می گردد براساس همین الگو تغییر می کند.

البته لازم به ذکر است که در مغز انسان، با خواندن نقل قول های مستقیم، قسمتهای شنیداری صدا در مغز تحریک می شوند، در واقع فرد صدای گوینده را می شنود.

رتبه در ذهن مخاطب :

فایده تبلیغ در لحظه خرید اثر خود را نشان می دهد، وقتی فردی قصد خرید محصولی را پیدا می کند، کدام اسم را در ابتدا به یاد می آورد، در واقع اولویت اول خرید فرد کدام اسم می باشد، این اولویت بیش از همه ی عوامل به میزان تکرار یک اسم در ذهن مخاطب بستگی دارد، حال اگر ما تعداد تکرار اسامی مختلف را در اختیار داشته باشیم می توانیم اولویت ذهن مخاطب را نسبت به یک محصول تخمین بزنیم، اما همانطور که گذشت، تکرار تنها ملاک اولویت ذهن افراد نمی باشد.

نحوه بازیابی از ذهن مخاطب :

اطلاعاتی که آگاهانه مورد ارزیابی قرار می گیرند، بیش از 20 ثانیه در حافظه کوتاه مدت می مانند و با اطلاعات موجود در حافظه دراز مدت مقایسه می شوند تا فرد بتواند در شرایط مختلف درست تصمیم بگیرد.

می توان از این قدرت ذهن بهره های مختلفی برد:

شما چه زمانی در ذهن مخاطب خود تکرار می شوید، با دیدن یا شنیدن یک نام خاص، با دیدن یک تصویر خاص، شنیدن یک صدای خاص و ...

اینجاست که تبلیغات هوشمندانه مطرح می گردد، یادآوری و تکرار در ذهن مخاطب بدون تبلیغ مستقیم، کاری که گاهی خیلی تاثیر گذارتر از تبلیغ مستقیم می باشد.